Arttırılmış Gerçeklik


 Artırılmış Gerçeklik Nedir?Artırılmış gerçeklik (AR) ses, video, grafik veya GPS verileri gibi bilgisayar tarafından üretilip duyusal girdi ile artırılıp canlandırılan elemanların fiziksel, gerçek dünya ortamıyla birleştirilmesiyle oluşturulan yeni bir algı ortamının canlı doğrudan ya da dolaylı bir görünümüne verilen addır.

Artırılmış gerçeklikle insan duyusuna hitap edecek ve hislerini harekete geçirecek girdiler bilgisayar tarafından modifiye edilip zenginleştirilir ve ortaya çıkan yeni gerçeklik kullanıcının algısına sunularak işlenir. Zenginleştirme gerçek zamanlı gerçekleşir ve çevredeki ögeler ile etkileşim içinde bir uygulamadır. Artırılmış Gerçeklik ile kullanıcı gerçeklik ortamını oluşturan bilgiler ve diğer ögelerle etkileşime girebilir.  


Artırılmış Gerçeklik Hayatımızı Zenginleştirir

Artırılmış gerçeklik basitçe, gerçek zamanlı olarak, gerçek dünya ortamı üzerinde grafik, ses ve diğer duyusal geliştirmeler ekleyerek yoluna devam eder. Bir TV yayınını ele alacak olursak “TV'den daha ne kadar gerçeklik bekleyebiliriz?” gibi bir soru yönelterek cevap alabilirsiniz. Fakat artırılmış gerçekliğin kullanıldığı bir TV yayını bu zamana kadar gördüğünüz en gerçekçi ve teknolojik TV yayınlarından daha fazla teknoloji içermektedir. Yeni nesil artırılmış gerçeklik sistemlerinin her izleyicinin bakış açısı için grafik görüntülemesi sağlayacaktır. Arttırılmış Gerçeklikte kullanılan sistemler günümüzde kendi içlerinde bir emekleme aşamasında olsa da gelecekte şirketler karar verme ve iş prosedürlerinin geliştirmek için arttırılmış gerçekliği daha yoğun bir şekilde kullanacaklardır. Sanal dünyada, operatörler bir butona tıklayarak makineleri ile etkileşime girecek onların parametrelerini değiştirebilecek ve operasyonel veri ve bakım talimatlarını almak mümkün olacaktır

 


Yorumlar - Yorum Yaz