Web Tasarım Ve Web Yazılım


Neden Bir Web Sitesine Gerek Vardır?

Bir web sitesi her şeyden önce sizin tüm dünyada bulunabilirliğinizi sağlar. Web sitenizde yayınlanan irtibat bilgilerinize 7 gün 24 saat dünyadaki herhangi bir bilgisayardan ulaşılabilir. Web sitenizde yayınladığınız bilgiler sayesinde reklamınızı yapabilir, tanırlılığınızı artırabilir, ürün veya hizmet satabilirsiniz. Tabi ki sadece bir web sitesi yaptırmak ve İnternet'te yer almakla bu yazdıklarımız olmayacak. Ancak web sitenizin olması, bu söylediklerimizi gerçekleştirmenin anahtarını elinizde tutuyor olmanız anlamına gelir. Ve şuna inanın; doğru bir yöntemle hayal bile edemeyeceğiniz sayıda yeni müşteri edinmeniz mümkündür.

Sadece bu kadar da değil. Bunların dışında bir web sitesi sahibi olmak daha bir çok başka fayda sağlayacaktır.

 • Sizinle veya ürününüzle ilgili bilgi almak isteyenlere sitenizin adresini vererek zamandan kazanacaksınız. Web sitenizdeki düzenli ve etkin sunum ile müşterinizi daha kolay etkileyebilecek ve sitenizi bir online katalog olarak kullanabileceksiniz.
 • Broşür gönderme, faks yollama yerine web siteniz uzantılı e-mail adresiniz ile daha kolay ve masrafsız iletişim imkanları kazanırsınız.
 • Web siteniz sanal ortamda açmış olduğunuz bir şube olarak çalışır.
 • Çok ekonomik ve ölçülebilir bir reklam aracı olarak faydalıdır.
 • Web sitesi sahibi olmanız müşterilerinizin size olan güvenini pekiştit ve prestijiniz artar.


Web Sitenizi Hazırlamaya Başlarken İlk Yapılması Gereken Nedir?

Her şeyden önce Web stratejinizi belirlemelisiniz. Web sitenizin amacı ne? Hedef kitleniz kimler? Neye ihtiyaçları var? gibi sorular ile stratejinizi oluşturduktan sonra web sitenizin olmazsa olmazlarını ve farkınızı ortaya koyacak unsurları hayata geçirebilirsiniz.


Proje Ekibinde Kimler Olmalı?


Web projenizin ekibinde kimlerin olması gerektiği, hatta zaman içerisinde kimlerin girip kimlerin çıkması gerektiği de üzerinde durulması gereken bir noktadır. Her çalışmada olduğu gibi öncelikle ekipte yer alan bireylerin desteğini almak çok önemli. Bunun için de yapılan işin önemine, gelecek için taşıdığı anlama inanmaları en başta gelmesi gereken güdü.


Ekipte bilişim ve pazarlama bölümlerinin yanı sıra mutlaka, üretim, ürün geliştirme, kalite ve halkla ilişkiler ve reklam bölümlerinden kişilerin bulunmsı faydalı olacaktır.

Bir Web Sitesinin En Önemli Dört Bileşeni Nelerdir?

 • Bir alan adı – domain seçmek
 • Uygun bir hosting satın almak
 • İçerik hazırlamak ve yüklemek
 • Kurumsal imajınızı yansıtan bir Tasarım hazırlamak


Alan Adı (Domain) Seçmek

 

Web girişimcilerinin bir çoğunun bildiği gibi projenizi tam olarak anlatan ve müsait bir alan adı bulmak sanıldığından çok daha zor bir iştir. Web projesinin en önemli ayağı olduğunu söylemek pekte yanlış sayılmaz. Aşağıdaki hususlara dikkat etmeniz sizi bir adım öne geçirecektir.

 • Com mu yoksa başka bir uzantı mı?
 

Düşünmemiz gereken ilk iş web siteniz için hangi uzantıyı istediğinizdir.-com,-net,-org,-info,-com.tr veya başka bir tane. Genel olarak bizim tavsiyemiz com uzantılı bir alan adı seçmeniz. Ancak com uzantısı dışında da başarılı olmuş birçok web projesi mevcuttur. Eğer hayalinizdeki alan adı başka bir uzantı ile müsaitse o zaman com uzantılı sitenin durumunu inceleyerek karar vermeniz uygun olur. Bütün uzantılar müsaitse hemen hepsini almanızı tavsiye ederiz.

 
 • Anahtar kelime mi yaratıcılık mı?
 

Alan adınızın içinde hedef kitlenizin arama motorlarında kullanabileceği kelime ve/veya kelime öbeklerini kullanmak, arama motorlarında üst sıralarda çıkmanızı sağlayacak en önemli unsurdur. Ancak arama motorlarında üstte çıkmayı ücretli uygulamalarla halledeceğim diyorsanız, söylenişi ve hatırlanması kolay bir alan adı ile ağızdan ağza bir üne sahip olabilirsiniz.

 
 • Alan adı satın almak için müsait mi?
 

İdeal alan adınızı bulduktan sonra alan adı sorgulama sitelerinden alan adınızın müsait olup olmadığını denetleyebilir, müsait olması durumunda online satın alma yapabilirsiniz. Artık bir alan adınız var, sıra geldi bir hosting firması bulmaya.

  

Uygun Bir Hosting Satın Almak

 

Bir tane bina inşa etmek istiyorsunuz. Bunu gerçekleştirmek için sahip olmanız gereken şeyler vardır. İNŞAAT RUHSATI - ARSA-İNŞAAT MALZEMELERİ.

Bu örnekten yola çıkacak olursak ruhsatınız alan adınız, inşaat malzemeleri içerik ve tasarımınız, arsanız ise hostinginizdir. Hosting en basit tanımıyla binanızı (web sitenizi) inşa edeceğiniz alandır. Hosting sahibi olmadan web sitesi yapamazsınız. Bu nedenle bir hosting firması bulmalısınız. Seçiminizi yaparken şu hususlara dikkat etmelisiniz;

 • Maliyet
 • Müşteri hizmetlerine ulaşılabilirlik (online-canlı chat ve telefonlar)
 • Hosting alanı miktarı
 • Trafik alanı miktarı
 • Tek bir hesap üzerinde kaç tane site barındırabildiği
 • Kurumsal mail adedi ve alan miktarı
 • Hız ve performans değerleri
 

İçerik Oluşturma Ve Yüklemeler

 

Hiçbir planlama yapılmaksızın baş­lanan projelerin başarısızlığının nere­deyse kaçınılmaz olduğunu söyleyen Nexum Creative yönetici ortaklarından Filiz Behrendt, "Bir web sitesinin başa­rısı, siteyi tekrar ziyaret eden kullanıcı­lardan anlaşılır, içeriği yenilemeyen siteler unutulup gitmeye mahkumdur" diyor. Behrendt yapım aşamasında ka­çınılması gereken hataları ise şöyle sı­ralıyor: "Yapımında yalnızca tasarıma önem verip, içeriği göz ardı ederseniz kulla­nıcıyı bir kerelik tasarımı göstermek için siteye çekmiş olursunuz. Ancak kullanıcı tasarımı bir kez gördükten sonra, içeriği incelemeye başlar ve işe yaramaz bulursa bu adrese bir daha uğ­ramaz.

O nedenle içeriğin kalitesi çok önemlidir." 

İçerikle ilgili diğer bir konunun da web kullanıcısına uygun yazılmış olma­sının gerekliliği olduğunu söyleyen Behrendt, şöyle devam ediyor: "Kısa ve sonuca yönelik yazılar idealdir. Tasarlanırken içeriklerin kolayca taranabilecek şekilde hazırlanmış ol­masına dikkat edilmelidir. Küçük font­lardan kaçınılmalı, backround ile kon­trast oluşturulmasına özen gösterilme­li. Linklenecek içerikler mutlaka renk­lendirilmeli ve altı çizilmelidir. İçerik sadece text olarak verilmemeli, mümkünse grafiklerle de desteklenmelidir."

Aydın Bilişim Hizmetleri müşterilerine özgün içerik ve ürün yükleme desteği vermektedir... 

 

Tasarım

Tasarım yapılırken dikkat edilecek en önemli hususların başında web sitenizin hızlı açılabilir olması gelmektedir. Bunun için mümkün mertebe yoğun flash animasyonlardan uzak durulmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca sayfadan sayfaya ulaşım kolay olmalı ve tasarımda kullanıcı alışkanlıkları ön planda tutulmalıdır. Kullanıcının istediği bilgiye en kısa zamanda ulaşabilmesi için gereken özen gösterilmelidir. Tasarım denilince ilk akla gelen şeylerden birisi renklerdir. Web sitenizde kullandığınız renkler mutlaka kurumsal imajınız ile örtüşmeli ve uyum içerisinde olmalıdır. Kullanacağınız renklerin ziyaretçi üzerindeki etkisini de hesaba katmakta fayda olacağı kesindir. Bu nedenle renklerin psikolojik etkileri ve en etkin olduğu formlar (şekillerle ilişikileri) hakkında milliyet blog sayfasında yer alan bir yazıya dikkat çekmekte fayda var; 
Rönasans’tan itibaren insanlar renklerin bıraktığı etkileri öğrenmeye çalışmışlar. Bu konu özellikle empresyonizm başlangıcından itibaren iyice aydınlığa çıkmış, bazı sanatçılar renklerin verdiği etkiyi temel alarak çalışmalar yapmışlar. En çok da Wassily Kandinsky bu konu üzerinde durmuş, günümüzde hala geçerli olan birçok bilgiyi su yüzüne çıkarmış. Bunları buluncaya kadar pek çok deneyler ve anketler yapmışlar.


Sarı 

En parlak renktir. Üzerimize ve yanlara doğru merkezden kaçan dağılma özelliğine sahiptir. O yüzden saldırgan bir yapı gösterir. Etkiyi azaltmak veya çoğaltmak zor değildir. Örneğin form renk için önemlidir. En etkili olduğu form ise üçgendir. Üçgenin sivri oluşu sarının içten dışa hareketine yardımcı olur. Başka bir renkle karıştırmakta bu etkiyi değiştirir. Beyaz, mavi, siyah gibi renkler etkiyi azalttığı halde kırmızı çoğaltır.

Adeta dikkat çekmek için çığlık atar; bu yüzden uyarı ışıklarında sarı tercih edilir. Taksilerin rengi bu yüzden bütün dünyada sarıdır. Sonbaharın da baskın renkleri sarı ve sarı-turuncu, duygularımızı yakalayan, güçlü bir çekiciliğe sahiptir. İncelik, pratiklik ve Neşeyi anlatır. Sosyalleşmeyi ve dayanışmayı yansıtan anlamları vardır.
Mavi
 

Mavi sarının tam tersi içine çekici bir etki yapar. Başka bir deyişle merkeze doğru bir hareket yaratır. Derinlik ve boşluk etkisi verir. Bu yüzden en etkili olduğu form dairedir. Siyah katıldıkça etki artar.

Dünyanın hâkim rengi olan mavi çekingen bir renk; dinlendiriciliği ve edilgenliği anlatır. Koyu tonlarda ya da yoğun olarak kullanıldığında moral bozan, kasvet veren, açık tonlarda ya da beyazla karışık kullanıldığında, yatıştırıcı ve güven veren bir etki yaratır. Sınırsızlığı, sonsuzluğu ve huzuru temsil eder. Sakinleştirici bir etkisi vardır bu özelliğinden dolayıdır ki nazar boncukları mavidir. Araplar mavinin kan akışını yavaşlattığını söylerler, batıda ise intiharları azaltmak için köprü ayaklarını maviye boyarlar. Mavi boyalı okul ve kreşlerde çocukların daha sakin oldukları saptanmıştır. Vücudumuzda boğaz bölgesini yansıtan renk mavidir.

Kırmızı 


Enerjik bir renktir. Ne merkeze doğru ne de ışınsal bir hareketi olmadığı halde kendi içinde hareketlidir. Adeta kaynar. Uzunca bir zaman kırmızıya bakarsak gözlerimiz yorulur ve titreşimler oluşur. Kırmızı mavi ve sarıya göre daha çok tona sahiptir. Kırmızıda sarı oranı çoğaldıkça merkezden kaçma oranı artar. Mavi oranı arttıkça da merkeze doğru hareket artar.

En uzun dalga boyuna sahip olan kırmızı, özellikle de koyu bir arka fonla birlikte kullanıldığında öyle şiddetlidir ki, bir görüntüde yer alan küçücük kırmızı bir leke bile görüntünün her yerini etkiler. Kırmızı mutluluğu, azmi, kararlılığı ve sebatı temsil eder. Kan dolaşımını hızlandırır, iştahı açar, canlılığı artırır. Gıda firmalarının tercih ettiği renktir.


Mor
 


Eskiden beri ihtişam ve lüksün son basamağı olarak düşünülür. Tarih, yüksek sınıfların, saray mensuplarının daima morla bezendiklerini kaydeder. Bunun sebebi olarak da mor boyanın zor bulunan ve pahalı olması yüzünden halkın mor renkli kumaşları bulamayışı gösterilir.

Nekrotik duyguları açığa çıkardığından, insanların bilinçaltını korkuttuğu saptanmıştır. İntihar edenlerin beğendiği renktir.

Asalet, yakınlık ve güzelliğe de işaret eder.

Yeşil 

Sarı ile mavinin karışımı olan yeşil dinlendirici bir renktir. Çünkü sarıdaki dışsal hareket ile mavideki içe çeken hareket birbirlerini natüre ederler ve hareketsiz bir düzlem oluştururlar. Bu hareketsizlik, insan yorgunken iyi geldiği halde yorgunluğu geçince sıkıcı gelmeye başlar.

Yeşili doğada sevsek de resim yaparken kullandığımızda monoton bir hal alır. Yeşil yaratıcılığı körükler, iştah açar bu yüzden büyük lokantalar mutfaklarında yeşili tercih ederler. Ayrıca güven verir, bankaların logoları için yeşili tercih etmeleri bu yüzdendir. Rahatlatıcı özelliği için de oturma odaları, hastaneler için seçilen renklerin başında gelir. Kalbimizin bu rengin yaydığı enerji alanında olduğu varsayılır. Yeşil rengin mide rahatsızlığını bir miktar azalttığı saptanmıştır. Sessizliği anlatır.

Lacivert 


Kozmik renk olarak kabul edilir; sonsuzluğu, otoriteyi, verimliliği simgeler. O yüzden dünyadaki firmaların yarıdan fazlası logolarında laciverdi kullanır. Lacivert giyen kişiler kendilerini çok daha karizmatik ve inandırıcı hissederler. İnsanların üzerinde başarılı ve güçlü imajı bırakır.


Pembe

Uyum neşe, şirinliğin ve sevginin simgesidir. Rahat hissettiren ve dinlendiren bir renktir. Bu yüzden bazı büyük mağazalar tezgâhtarlarına pembe üniforma giydirir ki, müşteriler kendilerini rahat hissetsin diye. Pembe aynı zamanda çocuk rengidir. 

Kahverengi 


Gerçekçiliğin, plan ve sistemin rengidir. Kansas Üniversitesi’nde bir sergide, duvarların rengi değiştirilebilir hale getirilmiş. Fonda beyaz kullanıldığında insanlar sergide yavaş hareket etmiş. Fon kahverengiye döndüğünde ise insanlar müzede daha çok yeri daha az zamanda gezmişler. Kahverengi insanı hızlandırır. Bu yüzden fastfoodlar iç mekanda kahverengi kullanır. Kahverengi toprak rengidir. Kıyafetlerde pek tercih edilmez, çünkü kahverengi giyen insanlar kalabalıkta dikkat çekmezler. İş görüşmesi yapmaya giderken kahverengi giyilmemesi gerektiği söylenir. Giyilse bile mavi ya da yeşil bir aksesuarla kahverenginin olumsuz etkisi gizlenebilir.


Siyah
 


Boşluk, hiçliktir. Siyah renkli bir formun etrafında içe doğru dikey bir sonsuz boşluk var gibi hissetmemizi sağlar. Kırmızıya katıldığında mat, yüzeysel, sıkıcı bir etki yaratır. Eğer oranı iyi ayarlanabilirse güzel bir bordo tonu elde edilebilir. Gücü ve tutkuyu temsil eder. Bizde ve batıda matemi ve hüznü temsil ederken Japonya’da mutluluğu simgeler. Bazen rengin toplumdaki değerlere göre temsil ettiği duygular farklılık gösterebiliyor. Gücü ve tutkuyu temsil eder. Siyah hataları göstermediği için özellikle kendine güvenmeyenlerin tercih ettiği renktir. Resim yaparken siyah fonda kullanılırsa karamsarlığı anımsatır. Dikkat toplamamıza yardımcı olur. Einstein çalışırken siyah perdeli ve gün ışığı almayan odaları seçerdi.Bazen de renklerin olumsuz etkilerini önlemekte gerekebilir. O zaman da kontrast renklerden faydalanırız. Örneğin yeşil fazla durgunluk veriyorsa bir parça kırmızı ile bu olumsuz etki yok olur. Ya da kahverengi bir elbisenin olumsuz etkisini mavi ya da yeşil bir fular veya gömlekle telafi edebiliriz.”


Web Yazılım

Aydın Bilişim Hizmetleri, işletmenizin ihtiyaç duyduğu özel web,masaüstü ya da mobil yazılım projelerinize profesyonel çözümler sunar.

Flexible yapıya sahip firmamız, web projelerinizde isterseniz linux server altında php ve mysql , isterseniz de windows server altında asp.net ve mssql teknolojilerini kullanarak çözüm üretir.

Web projenizle entegreli ya da bağımsız çalışabilecek masaüstü ve mobil yazılımlar da üreten firmamız client-server mimarisinde performanslı ve güvenli çözümler üretir.
Aydın Bilişim Hizmetleri yandaki örnek projeleri ve sizin aklınıza gelen en karmaşık projeleri gerçekleştirebilecek bilgi ve tecrübeye sahiptir.

ÖRNEK PROJELERDEN BAZILARI

1 - B2B, B2C ve C2C E-Ticaret sitesi
2 – E-Emlak sitesi
3 – Mynet,Yahoo ve Hotmail gibi portal sitesi
4 – Oyun sitesi
5 – Facebook, ve Myspace gibi sosyal network sitesi
6 – Facebook gibi sosyal networkler için özel uygulama
7 – Youtube ve Dailymotion gibi video sitesi
9 – Blogcu,blogspot ve wordpress gibi blog servisi 
10 -Her türlü içerik yönetim sistemi

   Hızlı gelişen internet dünyasında projelerinizi ertelemeyin. Hemen şimdi firmamızla iletişim kurarak bir adım öne geçin.
 

Yorumlar - Yorum Yaz