Arama Motoru Optimizasyonu


Arama Motoru Optimizasyonu ( Search Engine Optimization ) - SEO Nedir?

SEO “Search Engine Optimization” kısaltması olarak adlandırılır. SEO düzenlemeleri ya da işlemleri sayesinde arama motorları kişiler tarafından bulunmaya çalışılan web sitelerinin sonuçları için daha kolay ve hızlı tarama yapabilmesi için oluşturulan olaydır. SEO işte bu arama motoru taramalarında kolayca bulunabilmek için teknik kriter düzenlemelerin yapılması işlemidir denilebilir. Bu terimi türkçeleştirmek gerekirse; "arama motoru optimizasyonu" olarak adlandırabiliriz.

Genel olarak SEO, arama motorlarında her zaman bulunabilmek adına yapılan iyileştirme ve bu iyileştirmelerle birlikte gerçekleştirilen optimizasyon işlemlerine verilen addır. Bu sayede web sitesi sahibi kişi ya da firma hizmetinin, ürününün, teknik bilgisinin ya da araştırmalarının tanıtım ve satış hacmini arttırarak iş olanağını arttırarak devam edecektir. Eğer ki bu tarz çalışmaların yapılması tercih edilmezse hedeflenen kitleye ulaşılması ve portföy oluşturulması son derece zor olacaktır. Özellikle dijital dünyanın günümüzde her sektöre hâkim olduğu düşünülürse yapılan SEO çalışmalarının maliyetleri azaltacak olması ise kaçınılmazdır. Bu durum şu şekilde de açıklanabilir; SEO pazarlama yöntemleri arasında dijital pazarlamanın en fazla prestije sahip olan ve yüksek getiri sağlayan pazarlama stratejisidir. İşte bu yüzden SEO nasıl yapılır diye düşünmeye gerek yok, bir an evvel harekete geçilmelidir, ve de bu çalışmanın dijital pazarlama çalışmalarının bir parçası olduğu unutulmadan hareket edilmelidir. En önemli konu web sitelerinin trafiğinin en büyük kısmının arama motorlarından geldiğini bilmektir.


SEO Yönetimi Nasıl Yapılır?


SEO, doğru bir şekilde uygulandığında pratik ve hızlı popülarite arttırma sanatı olarak düşünülebilir. Bu popülaritenin artmasını sağlamak, yani SEO yönetimi yapmak için işin ehli olanlar ise SEO uzmanlarıdır. İnternet dünyasında en çok kullanılan arama motoru Google başı çekmektedir. Aslında en iyi SEO yönetimi yapan markalardan da bir tanesi olmuştur. Google da aramalar sonucunda üst sıralarda görüntülenebiliyor olmak olabilecek en iyi reklam türlerinden bir tanesi olarak düşünülmektedir.

Bu özet detaylardan sonra akıllarda, SEO nasıl yapılır sorusunun oluştuğu aşikardır. Google arama sonuçlarında üst sıralarda görüntülenebilmek ya da listelenmek, sahip olunan web sitesi için yapılan SEO çalışmaları ile tanıtım ve reklamlar ile mümkün olacaktır. En çok kullanılan arama motoru Google, bir web sitesinin popülerliğini, ziyaretçi sayısının artması ve site ile ilgili yapılan linklemelerle birlikte, sitedeki bilgilendirmeler hakkında yapılan paylaşımlarla ölçümlemektedir. Başkaları tarafından tüm bu işlemler sayesinde web sitesi sağlam adımlarla ilerliyor olacaktır. Çünkü ne kadar çok kanalda link paylaşılırsa ve bu paylaşılan kanalların sayısı artarsa ilgi, talep o kadar fazla olmaya başlayacaktır.

Elbette yapılan tüm çalışmalar doğallığı barındırmalıdır. Eğer ki her hangi bir suni durum fark edilirse maalesef ilgi azalacaktır. Bu yüzden titiz ve dikkatli olunması önemlidir. Örneğin; sitede yayınlanan bir makale için forumlarda, bloglarda ya da sosyal medya kanallarında yapılan paylaşımların SEO çalışmalarına katkı sağlayacak kanallarda olması, kullanıcı tarafından yapılıyor gerçekçiliğinde yapılmış olmalıdır. İfadeler kesinlikle bu doğallığa sahip özelliğiyle gerçekten fayda sağlayan site olduğu algısı uyandırmalıdır. Doğallığın yansıtılması ise çeşitlilikle sağlanabilir. Yani çalışmaların yapısıyla birlikte uygulanan zamanı, biçimi ve sayısı şeklinde dikkate alınması gereken kriterlerin çeşitliliği kesinlikle doğallığın ve yükselişin habercisi olacaktır. İşte SEO nedir için artık gerekli cevaplar bulundu. Bu yüzden sSEO yönetimi için kolları sıvamanın vakti geldi.

 

SEO için harekete geçmek istiyorsanız ise bize ulaşabilirsiniz...


Yorumlar - Yorum Yaz