Mobil Uygulamalar

  Hızla gelişen teknoloji sayesinde iletişimin dijital bir boyut kazanması firmalar için dijital pazarlama faaliyetlerini mecbur kılan bir hal almıştır. Bu dijital pazarlama faaliyetlerinden biri olarak ele alınan interaktif araçlardan biri de mobil pazarlama yapma zorunluluğu olmuştur. Aslında mobil pazarlama faaliyetleri 15 yıl önce kısa mesajların popüler olmasıyla başlamıştır ve bu yönüyle çokta yeni bir pazarlama faaliyeti olduğu söylenemese de hızla gelişen teknolojinin etkisiyle mobil pazarlama; sürekli evrimleşen, güncel ve yeni anlamlar kazanan bir faaliyet olarak yoluna devam etmiştir. Bu bağlamda mobil pazarlamayı bir bütün olarak ele alıp mobil pazarlamanın tanımı, türleri ve avantajlarından söz edeceğiz.

Mobil Pazarlama Nedir?

Mobil pazarlama kısaca cep telefonları, akıllı telefonlar vb. cihazlar yoluyla müşterilere veya potansiyel müşterilere ulaşılarak kurum, ürün, hizmet, fikir, eylem ve kişilere ilişkin pazarlama faaliyetlerinin yapılması olarak tanımlama yapmaktadır. Mobil pazarlama sadece firmalar ya da belirli servisler tarafından cep telefonuna gönderilen bilgilendirme mesajları olarak düşünmek yanlış olacaktır. 

Neden Mobil Pazarlama?

İnsanlar cep telefonlarını sabah uyandıktan gece yatana kadar neredeyse yanlarından hiç ayırmamaktadırlar ve ülkemizde cep telefonu kullanımı oranı %90’ların üzerindedir. Mobil cihazların neredeyse her zaman açık olması ve kullanıcısının yanında olması pazarlamacılara, belirlenen hedef kitleye ilgi ve izin dahilinde istenilen zamanda ulaşabilme imkanı sağlamaktadır. Mobil pazarlamanın avantajları olarak; tüketiciye çok hızlı ulaşılması, maliyetlerinin uygun olması, faydanın ölçülebilir olması, yüksek derecede kişiselleştirilebilir olması, yenilikçi olması, geleneksel yöntemlerden daha etkili olması ve iletişimin çift yönlü olması sayılabilir.

Mobil Pazarlama Türleri

En çok kullanılan mobil pazarlama türleri; SMS, MMS, Video Mesaj, IVR (Sesli interaktif gönderim), hücresel mesaj, bildirim mesajları, display reklam, hedefli mesaj, bluetooth mesajları, mobil uygulamalar, QR Code uygulamaları, mobil kupon ve kampanyalar, mobil servis sponsorluklarıdır. Günümüzde en etkili ve en popüler mobil pazarlama aracı ise şüphesiz mobil uygulamalardır. Akıllı telefonların yaygınlaşması ile popüler bir hale gelen mobil uygulamalar sayesinde tüketiciler 3-4 işlem yapmaktansa bilgi almak için en kısa yol olarak mobil uygulamaları tercih etmektedirler. Ayrıca araştırmalara göre müşteriler, mobil uygulaması olan şirketlerle daha çok temas halinde kalmaktadırlar. Tüm mobil uygulama çözümleri için bizimle irtibata geçebilirsiniz...


Yorumlar - Yorum Yaz